Yatak Temizleme Önerileri

0

Yatak temizleme aşamasında, öncelikle çarşafları yıkamak ve değiştirmek önem taşır. Ayrıca yatağınızda yer alan lekeler, toz ve maytlar aslında her yerde bulunur. Bu nedenle, yatağınızı temiz tutmak; olası maytların yok edilmesi için önem taşır.

Yatak temizleme önerileri hakkında genel uygulanması gereken kurallar şöyle:

  • Yatak temizliğinde, öncelikle kural. Yataktan kalktıktan sonra, yatak örtüsünün havalandırılması gerekir.
  • Yatak örtüsüyle, yatağı kapatmadan önce pencereyi açın ve hava almasını sağlayın. Yaklaşık 5 dakika ya da daha fazla havalanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bakteri birikmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Ayrıca, örtü açık olduğunda antibakteriyel jel dolu olan bir sprey şişesini, yatağınızın üzerine sıkabilirsiniz.
  • Aynı şekilde karbonatlı su karışımı ile dolu olan, bir sprey şişesini de yatağınızın üzerine sıkabilirsiniz.
  • Yatak altını temizleme konusunda, zorluk yaşıyorsanız, uzun bir sopadan yardım alabilirsiniz.
  • Nemli temiz bir bezi, özellikle pamuklu olan bir bezi uzun sopaya dolayın ve yatağın altında gezdirin. Böylece toz ve pislikleri temizleyebilirsiniz.
  • Yatak altındaki tozlardan, tabii ki elektrik süpürgesinin borusunu kullanarak da kurtulmanız mümkündür.

Evde Yatak Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde kendi imkânlarınızla yatak temizleme işlemi zor gibi görülebilir, fakat püf noktaları öğrendikten sonra rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yatak temizleme önerileri; yapmanız gereken öncelikle, yataklarınızın çarşaflarını çıkartmaktır. Sonra makine da hazırladığınız şampuanlı su ile hafif bir şekilde ıslatın. Ardından yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla,  fırçalama yapabilirsiniz. Lekeli bölgeleri bu şekilde çıkarabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra, temiz saf su verin ve temiz su gelinceye kadar vakum yapabilirsiniz.

Yatak Temizleme Önerileri

Yatak temizleme önerileri ile sizlerde evlerinizde uyguladığınız yöntemleri karşılaştırabilir ve yeni uygulamaları deneyebilirsiniz.

Yatağı elektrik süpürgesiyle temizleyin:

Elektrik süpürgesi ilse yatağınızda yer alan; toz, ölü deri parçaları ve hücreleri kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Genellikle bu işlem mevsim dönüşümlerinde, yapılabilir, fakat sizlerde ay da birkaç defa yapabilirsiniz. Önemli olan, elektrik süpürgesinin ucunun temiz olmasıdır. Çünkü elektrik süpürgesi, her türlü şeyi temizlemek için her yerlerde kullanılmaktadır. Yatak temizleme önerileri kapsamında, bu uygulamayı belirli aralıklar ile deneyebilir ve yatağınıza yerleşmiş tozlardan kurtulabilirsiniz.

Yatağınızın kokularını temizleyin:

Yatağınızı elektrik süpürgesiyle temizlemedikten sonra, yatağa yerleşmiş kokuları da temizleyebilir ve böylece daha ferah bir yatak olmasını sağlayabilirsiniz. Yatakta yer alan ter kalıntıları, toz vb. diğer atıkları, yatak bir süre sonra farklı ve hoş olmayan bir koku dönüştürür. Bu kokuyu temizleme için, yatağın üzerine; karbonat serpiştirin ve 30 dakika bekletin. Ardından elektrik süpürgesiyle temizleyebilirsiniz. Karbonat evin her yerinde kullanılan antibakteriyel bir üründür, doğal bir koku giderici olduğunu da söyleyebiliriz. Böylelikle yatağınızda yer alan her türlü kokuyu giderir. Yatağa serpmeden önce, sevdiğiniz kokulardan birkaç damla karbonata damlatabilirsiniz. Sonrasında birkaç gece yatağınızda o temiz kokuyu hissedebilirsiniz.

Nokta temizliği ve leke çıkarma: Önerilerimiz doğrultusunda, lekelerinizi rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Yatakta bulunan lekeler; protein ya da yağ içerirler. Bu nedenle bu lekeler yerleşir ve kötü görüntünün yanında kokulara neden olabilir. Sıvı lekeleri öncelikle, soğuk ve ıslak bir bezle silebilirsiniz. Ardından kuru bir bezle, yataktaki ıslaklığı kurumanız gerekir. Lekeleri silerken daire şeklinde değil de bastırarak silmeye özen gösterin. Unutmamanız gereken bir başka nokta ise, protein içeren lekelerin, sıcak bezle silinirse; yatakta daha da kalıcı hale gelebilir. Bu yüzden sadece soğuk su kullanmanız gerekir.

Yeni oluşmuş lekeleri temizleme:

Yeni oluşan lekeleri temizleme adımı biraz daha kolay olabilir. Daha önce koku giderici işleminde bahsettiğimiz gibi karbonattan yardım alabilirsiniz.  Böylelikle lekeleri; tuz, karbonat ve su karışımı ile rahatlıkla çıkarılabilirsiniz. Malzemeleri macun kıvamına getirin, ardından lekelerin üzerine sürün. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve fırçalayın. Daha sonra fazlalıkları soğuk su ile ıslatacağınız bir bez yardımı ile temizleyin ve kurumasını bekleyin. Uygulanan yöntem dahilinde yatağınızda yeni oluşan lekelerden kurtulacağınızı söyleyebiliriz.

Sizlere sunduğumuz, yatak temizleme önerileri genel olarak uygulanan ve etkili yöntemlerden oluşur. Evlerinizde uygulayabilir ve ferah yataklarınızda huzurla uyuyabilirsiniz.

Yorum Yapın