Tüberküloz Verem Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

0

Tüberküloz enfeksiyonları sıklıkla en yakın temaslarda veya birlikte yaşayanlarda görülür, bu nedenle bazı insanlar evde hastalanır ve diğerlerinde tüberküloz gözükmektedir.

Tüberküloz Belirtileri

Öksürük, en sık iki haftadan uzun süredir en sık görülen solunum semptomudur. Balgam. Tüm vücuttan atılmalıdır. İştah kaybı, Kilo kaybı, Ateş, Ağır vakalarda göğüs ağrısı ve hemoptizi. Bazen başlangıçta asimptotiktir.

Tüberküloz Nasıl Önlenir?

Halka açık yerlerde özellikle hastanelere girerken cerrahi maske giyin. Normal göğüs röntgeni çekilmelidir. Düzenli yaşam, yeterli uyku, ılımlı egzersizdir. Ev iyi aydınlatılmış ve havadar olmalı, kötü havaya dikkat edilmeli. Öksürürken görgü kurallarına uymalı, kendinizi ve başkalarını korumalısınız. Yanınızda sürekli havlu, peçete ve mendil bulundurmak hijyen bakımından önemsenmektedir.

Tüberkülozun Yayılması

İç hava akışını koruyun, hastanın yatağını, giysiyi sık sık değiştirmeli, güneşe maruz bırakılmalı ve dezenfeksiyon 4-6 saat süre ile değiştirilmelidir. Hapşırırken veya öksürdüğünüzde, burun ve ağzını tuvalet kağıdıyla kapatılmalı, bakterilerin havada kalmasını önlemek için çöp kutusuna veya tuvalete tükürmeyin. İki hafta süren düzenli ilaçlardan sonra, efektifte büyük ölçüde azalır, bu yüzden hastayla birlikte çalışmaktan korkmayın. Birlikte yemek yiyebilirsiniz, çünkü tüberkülozun yiyeceklerden alınma şansı çok düşüktür.

Tüberküloz Verem Tedavisi

Tüberküloz verem büyük ölçüde tamamen iyileşmesi en az altı ay boyunca sürmektedir. Enfeksiyonu, pres ve düzenleyici ilaç azaltabilmektedir. Tüberküloz olguları doğrudan gözetimli tedaviye uygulanması gerekmektedir. Dirençli tüberküloz tedavisi süresince karmaşıktır ve günde 24 hap almak hastaları hasta hissettirebilir ve yemek yiyemez duruma getirmektedir. Reçete dozu yanlışsa veya ilacın kalitesi zayıfsa, ilaç direncinin durumu daha da ciddi olur. Fiziksel halsizlik ve hastalığın bulaşıcı olmasından dolayı, bireyler kalabalık ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.

Hastalığı test etmenin en yaygın yolu hastanın kusurlarını mikroskop altında tespit etmektir, ancak bu yöntemin doğruluğu yüksek değildir ve bakterilerin dirençli olup olmadığını tespit etmek için yeterli olmamaktadır. Daha doğru olan başka bir yöntem, numuneyi test için laboratuvara göndermektir, ancak yaklaşık 3 ay sürer, bu da genellikle hastanın tedavisinin altın çağını geciktirir.

Yorum Yapın