Cilt BakımıGüzellikKadın

Siyah Nokta Maske Çeşitleri ve Temizleme

Siyah Nokta Maskesi; Günümüzün önemli cilt rahatsızlıklarından olan siyah noktalar, bireylerin fiziksel görünümlerinde ve buna bağlı olarak ruhsal duygu durumlarında sorunlar teşkil etmektedir.

Siyah Nokta Nedir?

Kişilerin ergenlik dönemine girmesi ile birlikte, hormon artışına bağlı olarak, vücut sisteminde oluşan fazla yağlı tabakanın, deri üzerindeki gözeneklerden dışarıya çıkması sonucu oluşur. Bu dönemden itibaren, bireyler gereken cilt bakımını yaparak, vücudun sterilize bir şekilde korunmasını sağlamazlar ise deri dışına çıkan vücuttaki yağ, derinin üzerindeki gözeneklerde bulunan kirli yapıyla birleşir. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Tıkanma sonucu yağın vücuttan atılması engellenir ve rahatsızlık duyulan, tıp dilinde komedon adı verilen siyah noktaların oluşum süreci başlar.

Siyah Nokta Çeşitleri

Siyah noktaların, ortaya çıktığında en çok rahatsızlık verdiği bölge yüz olsa da; vücudun omuz, göğüs, sırt gibi farklı bölgelerinde de yoğun olarak görülebilmektedirler. Bu durumun sebepleri arasında siyah noktaların oluşum süreçlerindeki farklılıklar yer almaktadır. Siyah noktalar, diğer adı ile komedonlar temelde iki türden oluşmaktadırlar. Birincisi, açık komedon olarak adlandırılan yağlı dokunun deri üzerindeki gözenekten dışarı çıkması sonucu, ölü hücreler ile karışarak noktacık halini almasıdır. İkincisi, gözeneklerden dışarı doğru uzanmaya çalışan yağ dokusunun üzeri bir zar ile kaplı ise bu doku dışarıya çıkamaz ve müdahale gereken bir durum ortaya çıkar, buda kapalı komedon adını alır. Siyah noktalar ile kapalı olan gözenekten, vücuttaki fazla yağ salgısının dışarı çıkamaması sonucu hafif iltihaplanma ile birlikte akne ve sivilceler oluşur.

Siyah Nokta Temizleme

Kişiler, öncelikli olarak vücutlarında bulunan siyah noktanın türüne göre tıbbi kontroller yaptırarak ilaç tedavisi görebilirler. Bunun dışında, evde basit malzemeler kullanarak yapımı ve uygulanması kolay maskeler ile de bu süreç etkili bir şekilde yürütebilirler. Etkisi gözle görülür derecede bilinen kil maskesi, limon suyu ile cildi temizleme, yumurta akı ile mısır unu karışımından elde edilen maske, diş macunu maskesi, buhar maskesi en iyi sonuçların elde edilmesini sağlar. Ayrıca kozmetik firmalarının üretmiş olduğu, etkisi kanıtlanmış cilt bakım maskeleri de tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu