Sarımsak Yutmanın Faydaları Neler? Tansiyonu Düzenler Mi?

0

HIV virüsünün bulaştığı kişilerde, menenjit hastalarında, tansiyonu çok yüksek olan kişilerde, kan şekerinin dengelenmesi gereken insanlarda etkili bir besindir.

Oksidatif stres azaltıcı, kolesterol düzenleyici olarak da sarımsağın faydaları olduğu kayıtlara geçmiştir. Sarımsağın sadece pişirilerek tüketilmesi değil, direkt olarak kabuğun soyulmasının ardından çiğnenmesi veya doğrudan yutulması da hızlı sonuç alınmasını sağlar.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın terletici ve ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra, tansiyonun düşürülmesini destekleyen yapıda olması, en önemli faydalarındandır. Faydalarıyla ilgili en çok araştırma yapılan besinlerden bir tanesi olan sarımsak, günümüzde yüzlerce farklı besinde kullanılan bir yapıya sahiptir. Hem lezzet vermesi hem de hazım sorununa neden olmamasından ötürü etkili besinler arasında yer alıyor. Tek başına tüketildiğinde ise sadece lezzetiyle ilgili bir talebin olmadığı anlaşılabiliyor. Sağlık problemlerinin giderilmesi ve bağışıklık kazanılması için de etkisi bulunuyor. Sarımsak yutmanın faydaları aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır;

  • HIV virüsü bulunan kişilerdeki bağışıklık sisteminde karşılaşılan sorunların büyük problemlere yol açmasını engelleyebilmek için kullanılan nadir besinlerdendir. Gün içerisinde bir veya iki adet çiğ olarak yutulmasıyla birlikte hastalıkların etkilerinin düzenlenebilir olması sağlanıyor.
  • Sarımsağın yutulmasının ardından özellikle aşırı terletici bir etki gösterme durumu söz konusudur. Bu etki ortalama yarım saat sürecek ve vücudunuzun her yerinde aniden ter boşalması adı verilen durum yaşanacak ve ateşinizin hızlı bir şekilde düşmesi desteklenecektir.
  • Menenjit rahatsızlığı bulunan kişilerde ilaç kullanımının yanı sıra doğal tedavi yöntemlerinden de yararlanılabilmesi için özellikle ilk seçenek olarak sarımsak kullanılıyor.
  • Hücrelerin korunması, bağışıklık sisteminin her rahatsızlık için güçlendirilebilmesi amacıyla sarımsak son derece etkili bir besindir.
  • Sarımsak tüketimiyle birlikte antiseptik süreçten yararlanılabilir ve grip, nezle başta olmak üzere tüm sık görülen rahatsızlıklar için vücut korunaklı hale getirilebilir.
  • Doğal antibiyotik sarımsak tabirinin özellikle ülkemizde yayılmasının temel nedeni, bu besinin düzenli tüketimde de zararlı olmaksızın pek çok semptomda etkili sonuç alınmasını sağlıyor olmasıdır. Sarımsağın yağı tarafından vücut bünyesindeki tüm mikroorganizmaların denetlenmesi ve zararlı organizmaların imha edilmesi için akyuvarların harekete geçirilmesini sağlar.
  • Oksidatif stres adı verilen rahatsızlıkların ve vücuda olan etkilerinin minimuma indirilebilmesi için özellikle sarımsaktan yararlanılır. Sarımsak tarafından doğrudan serbest radikallerin yönetilmesi ve zararsız hale getirilmesi sağlanacaktır.

Sarımsak Tansiyonu Düzenler Mi?

Tansiyon düzenleme sürecinde ilaç kullanmak yerine doğal bir yönteme başvurmak isteyen kişiler ilk olarak sarımsak tüketir. Sarımsağın kabuğunun soyulmasının ardından tek parça halinde veya iki parça haline bölünerek çiğ bir şekilde yutulması gerekiyor. Eğer tadıyla ilgili bir sorun yaşamıyorsanız, çiğneyebilir ve midenizde sindirme sürecinde daha fazla vakit geçirmesi yerine çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

Sarımsak tansiyon düşürür mü sorusu sıkça soruluyor ve geçmişte olduğu gibi, günümüzde yapılan testlerde de bu besinin tansiyonu düşürücü etki ettiği kanıtlanmıştır. Uzun yıllardır ülkemizde, tansiyonu çok yüksek olan kişiler tarafından tansiyonun dengelenebilmesi amacıyla kullanılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Tansiyon düzenleme, düşürme sürecinde sarımsağın çiğ tüketiminin etkisi vardır.

Sarımsağı Çiğ Yutmak Zararlı Mı?

Sarımsağın yemeklere katılması ve pişirilmesi, bünyesinde barındırdığı vitaminlerin ve minerallerin öldürülmesine neden olmaz. Bu düşünceyle pek çok yerde sarımsak yemeklere katılmak yerine çiğ olarak tüketiliyor fakat iki türlü tüketim de uygundur. Sarımsaklı yemek bünyesinde yemeğin geneline kıyasla çok az miktarda tüketildiği için, besinlerin sindiriminde yalnız başına tüketildiğindeki net etki görülemeyebilir.

Sarımsağın Ses ve Öksürük Sorunlarına Etkisi

Sarımsak kullanımıyla birlikte kişinin gün içerisinde sürekli olarak kuru öksürük veya öksürük krizleri olarak tanımlanan çok sayıda öksürük yaşama durumunun ortadan kaldırılması mümkün oluyor. Çok sayıda öksürük veya direkt olarak ciğerlerin acımasına yol açacak kadar sert öksürüklerin tedavisinde ilaçlara ek olarak sarımsak yararları sayesinde hızlı sonuç alınabiliyor.

Sarımsağın ses tellerini olumlu yönde etkilediği görüldüğü gibi, sesin çok kısık olmasına yol açan rahatsızlıklar ve travmalarda da sesin normale dönmesine yardımcı olacaktır. Sesin açılmasını desteklediği gibi, konuşurken yaşanan ses tellerindeki acımanın da birkaç günde hızlıca geçmesini sağlayacaktır. Ses ve öksürük problemlerinde ilaçlarla birlikte rahatlıkla kullanılabilecek bir besin olması nedeniyle, kabuğu soyulduktan sonra çiğ olarak yutulması yeterli olacaktır.

Sarımsak Yutmanın Faydaları Neler? Tansiyonu Düzenler Mi?
Yorum Yapın