Öksürüğe İyi Gelen Doğal Çay Tarifleri

0

Öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri, kendiniz ve sevdikleriniz için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal Çay Tarifleri

Öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri, şöyle:

Öksürüğe iyi Gelen Özel Kür:

Malzemeler:

 • 4 adet karanfil
 • 1 boğum kök zencefil
 • 1 su bardağı kaynar su.
 • 1 tatlı kaşığı adaçayı.
 • Bal

Hazırlanışı:

 • 1 su bardağı suyun içine, karanfili ve zencefili ekleyin.
 • Ardından karışımı cezvede birkaç dakika kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve içine 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyin. Demlenmesini bekleyin. Daha sonra, bal ilave ederek içebilirsiniz.

Zencefil-Karabiber-Bal-Limon-Tarçın Kürü:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal.
 • 1 çay kaşığı toz zencefil.
 • 1 çay kaşığı toz karabiber.
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • Taze yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini karıştırın ve öğün aralarında tüketin. Midenizin boş olmasına dikkat edin. Özellikle günde 3 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Böylece öksürüğün oluşturduğu tahriş etkisi azalacaktır.

Meyan Kökü- Şahtere-Zencefil Kürü:

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü.
 • 1 tatlı kaşığı şahtere.
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefili.
 • 1 bardak kaynar su.

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini, kaynar suyun içine ekleyin ve 5 dk. demlenmesini bekleyin. Özel karışım çayını, günde en az 3 fincan tüketebilirsiniz.

Ihlamur Çayı:

Öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarına karşı, özellikle kışın tüketilen ve faydalı ıhlamur aklımıza gelir. Ihlamur her açıdan sağlığa olumlu yansımalar sunar. Öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri, arasında geleneksel kültürümüzde ilk sırada yer alır. Flavonoidler içeren yapısı ile iltihapları giderir ve ağrıları yok eder. Öksürük için, günde en az 3 bardak etkili olacaktır. Ayrıca şekersiz içmenizde fayda vardır. Aynı şekilde, bitki çaylarını hazır almak yerine doğal bitkisinden hazırlayın. Bal ise 40 derece altındaki sıcaklıkta eklenebilir.

Ayva Yaprağı Çayı:

Ayva meyvesinin yaprakları da öksürük tedavisinde kullanılır. Yaş ya da kuru olması önemli değildir. Bileşen yapısında bulunan maddeler; boğaz yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Ayrıca, boğazı yumuşatıcı etkisi bulunur. Şekersiz tüketmeniz gerekir. Kuru ayva yapraklarını 15 dk. kaynatabilirsiniz. Yaş yapraklarını ise 3 ila 5 dk. içinde demleyebilirsiniz.

1 çay kaşığı kadar, parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içinde 10 dakika kadar demleyerek içebilirsiniz. Bitki çayları hafif etkili olduğundan dolayı, yemeklerden 30 dakika önce ya da 2 saat sonra içilmesi gerekir. Mide boş olması çayın etkisini artırır.

Ekinezya Çayı:

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için özellikle tercih edilir. Araştırmalara göre, boğaz ve akciğerler iltihabına neden olan, etkileri önlemektedir. Gün içinde en az 2 fincan içebilirsiniz. Dilerseniz bal ekleyerek tüketilebilir.

Ayva-Bal-Ihlamur Çayı:

Öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri arasında etkili bir karışımdır. Boğazları yumuşatır, hızla iyileşmenize yardımcı olur. Gün içinde karışımı hazırlayabilir ve 3 fincan tüketebilirsiniz.

Zencefil-Bal-Karanfil:

Bu özel karışımda, öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri arasındadır. Karanfilin yapısında yer alan uçucu bileşenler, ağız -boğaz iltihaplarında, bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı antiseptik etki gösterir. Ağrıları giderir.  1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfili karıştırın ve kür haline getirin. Dilerseniz karışıma limon da ekleyebilirsiniz. Gün içinde 2 tatlı kaşığı kadar içebilirsiniz.

Toz Karabiber-Bal Karışımı:

Karabiber; bağışıklık sistemini güçlendirir, kanseri riskini azaltır ve yangı, spazm gibi durumları iyileştirir. Bu gibi etkilere sahip toz karabiberin, meyvesini demleyebilir ve öksürüğe karşı gargara yapmanız etkili olur. Aynı şekilde, ılık su içinde demleyebilir ve 1 tatlı kaşığı bal ile tüketebilirsiniz. Ancak; reflü, gastrit, ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları olanlar az sayıda tüketmesi gerekir. Bu tarz sağlık sorunu olmayanlar, 3 tatlı kaşığı tüketebilir.

Yeşil Çay ve Kakule:

Öksürüğe iyi gelen doğal çay tarifleri arasında yeşil çay da dikkat çeker. Yeşil çay, antioksidan özelliği ile herkesin dikkatini çeken bir bitkidir. Kakule ile birleştiğinde ise, yeşil çayın etkisi ile; bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz yolu enfeksiyonlarını önler. Gargara olarak tüketebilirsiniz. Ya da karışımdan oluşan çayı günde 3 fincan tüketebilirsiniz. Ancak hipertansiyonu ya da taşikardi problemi olanlar günde en az 2 fincan tüketmelidir.

 

Yorum Yapın