Sağlık

Farkında olmadan covid-19 geçirmiş olabilir miyim?

Corona virüs salgını Çin’de aralık 2019’da ortaya çıktı. 2020 yılında farklı farklı ülkelerde vakalar görünmeye başlandı.

Ülkemizde ise Mart 2020′ de ilk vaka görüldü.

Hatta mart ayının başları gibiydi fakat birçok insan bu kış çok hastalandım acaba corona virüs mü diye sorgulamaya başladılar.

Açıkçası bana da çok soran oluyor. Kanalımıza da videoların altına bu tarz yorumlar fazlaca geldi.

Biz de o yüzden bu konuyu araştırdık. İşte yapılan çalışmaları inceledik.

Uzmanlara göre farkında olmadan Covid-19 sahip olabileceğiniz 7 işareti bu videoda sizinle paylaşacağım.

Hastalık kontol ve önleme merkezinin yani Amerika’daki CDC’nin tahminlerine göre Covid-19 vakalarının %40 varan bir kısmında bir belirti görülmüyor.

Yada daha hafif grip veya soğuk algınlığı belirtilerine benzer özellikler görülebiliyor.

Maalesef, geçen kış karşılaştığımız hastalığın Covid-19 olup olmadığını veya herhangi bir zamanda Asemptomatik bir vaka olup olmadığımızı %100 kesin olarak bilmenin çok da gerçekçi kesin bir yolu yok.

Ancak geçtiğimiz kış gerçekten çok fazlaca gördüğümüz “İnfluenza” ” RSV” gibi enfeksiyonlar karşımıza çıktı.

O belirtileri adeta Covid- 19 salgını başlayınca acaba Covid 19 mu diye hepimiz şahsımız adına şüphe duymamıza sebebiyet verdi.

Ancak uzmanlar bazı işaretlerin Covid-19 a sahip olabileceğinize dair ipucu olabileceğini söylüyorlar.

Her zamankinden daha ağır “Soğuk Algınlığı” yaşadıysanız.

Pandeminin başlarında insanlar Covid-19 ABD’de şubat sonu ve mart ayına kadar dolaşıma girmediğine inanıyorlardı.

Ancak Teksas Üniversitesinden yapılan yeni bir araştırma aksini gösteriyor.

Çalışma için bilim adamları geçen kış grip vakalarından şüphelenen kişilerden alınmış boğaz görüntülerini analiz ettiler.

Araştırmacılar her iki grip vakasından birinin Covid-19 olduğunu keşfettiler ki bu inanılmaz bir sonuçtu.

Sonuç olarak Covid 19’un Noel civarında ABD’ye geldiğine inanıyorlar.

Bu nedenle Aralık ayından bu yana yurtdışı seyahatinde bulunduysanız veya sık seyahat eden kişilerle temas sonrası benzer hastalık süreçleri yaşadıysanız Covid- 19 geçirmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Ancak hastalığın kırsal bölgelere ulaşması daha yakın tarihlere uzandı.

Eğer daha izole bir hayat içerisindeyken hasta olduysanız bu muhtemelen sadece nezle bile olabilir.

Covid-19 ayırt etmek zor olabilir ancak soğuk algınlığı tipik olarak nefes darlığına şiddetli baş ağrılarına veya Covid gibi gastrointestinal semptomlara neden olmaz.

Bu semptomlar ikisini ayırt edebilmeniz için belirleyici olabilirler.

Koku veya Tat Alma Duyunuzu Kaybettiyseniz.

Koku veya tat kaybı Covid 19’un en önemli özelliği oldu. Bu belirti herkes de görülmese de araştırmayı yürüten doktora göre yeni coronavirüs ile güçlü bir şekilde bağlantılı olduğuna dikkat çekiyor.

Açıklanamayan saç dökülmesiyle karşı karşıyaysanız.

Bu belirti Covid 19 bağlamında geniş çapta incelenmedi henüz ancak virüsten iyileşen birçok kişi saç dökülmesi ile ilgili sorunları bildiriyorlar sizinde aklınızda bulunmasında fayda var.

Bazen nefessiz hissediyorsanız, nefessiz kalıyorsanız.

JAMA’da covid- 19 daki kişilerin nefes darlığı da dahil olmak üzere virüsün kalıcı etkilere sahip olabileceğini buldular.

Bunun neden kaynaklandığı ve ne kadar süreceği tam olarak belli değil ancak muhtemelen akciğerlerdeki kalıcı iltihaplanmalardan kaynaklanıyor.

Eğer geçtiğimiz kış bir grip geçirip veya soğuk algınlığı geçirip ardından da süre gelen bir nefes darlığınız hala devam ediyor ise.

Covid 19 geçirmiş olabileceğinizin bir işareti diye düşünebiliriz.

Geçmeyen bir öksürüğünüz varsa.

Kalıcı bir öksürük JAMA çalışmasında katılanların bildirdiği bir başka semptom.

CDC’de yani bu hastalıkları önleme ve kontrol merkezinde elde edilen veriler covid-19a sahip kişilerin

%43’nün virüs için pozitif bir test yaptırdıktan 14 ile 21 gün sonra hala öksürük yaşadığını buldular. Buna mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor.

Gerçekten çok yorgunsanız

JAMA araştırmasına göre; bu durum bir kişinin covid 19a sahip olmasının ardından sonra kalan en büyük etkilerden biri.

Muhtemelen akciğer hasarında ki kalıcı veya akciğer performansındaki geçici azalma bizlerin yeteri kadar dokuların oksijenlenmemesi ve kronik bir yorgunluğa sebebiyet vermesi gibi bir açıklama yapabiliriz. Yani bu çalışma hastaların %53’ünün virüsün ilk belirtilerini gösterdikten sonra yaklaşık 60 gün sonra yorgunlukla mücadele ettiklerini söylediler.

Biz de biliyoruz özellikle bir kalp cerrahı olarak söylüyorum. Kalp ameliyatından sonra açılan göğüs içindeki damar sonrasında akciğerler biraz havaya oluyor. Akciğeri kapatıyoruz ve makineye bağlıyoruz. Akciğerdeki performansın azalma belirli bir süre devam ediyor.

60 gün gibi, yaklaşık 1 yıl sonra tam performansına erişilebiliyor. Dolayısıyla çok ağır bir akciğer enfeksiyonu geçiriyorsanız da yine akciğer performansındaki azalma çok da hızlı iyileşmeyecektir.

Doktorlar, hafif hastalığı olan ve bir süredir yorgunluk çeken bazı insanlar görüyoruz diyor.

Ancak bunun nedenini tam olarak açık olmadığını söylüyor.

Bir kişinin bağışıklık siteminin virüse tepki verme şeklinde olabilir veya sadece virüsün vücutta bir şekilde çalışma şeklide olabilir.

Yani aslında bunlardan ziyade bence akciğerlerimizde kalıcı bir hasar bıraktığı veya geçici olan performans azaltıcı bir etki bıraktığı ve bununda zaman içerisinde geçtiğini düşünerek bunu biraz yorumlayabiliriz.

Sonsuza dek sürecek gibi görülen alışılmadık semptomlarınız var ise

Yani uzmanlar covid-19’un hala yeni bir virüs olduğunu vurguluyorlar. Bu nedenle doktorlar ve bilim adamları bu konuda her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyorlar.

ve öğreniyoruz bu sayede de aslında öğrendiğimiz edindiğimiz bilgilerin literature dönüşmüş hallerini aynı bu ekranlarda olduğu gibi sizlere aktarıyoruz her geçen gün. Virüsün kalıcı etkilerine karşı araştırmalar devam ediyor ve şuan da doktorların belirli semptomlara sahip olmanın covid 19 enfeksiyonu geçirdiğiniz veya geçirmediğinizi söylemesi zor.

Bu nedenle yeni karşılaştığınız ve sanki hiç geçmeyecek gibi hissettiğiniz sağlık sorunları da covid-19’a işaret edebilir.

Geçtiğimiz günlerde Covid-19 testi pozitif çıkan bir hastanın ; çift görme ve şiddetli baş ağrısı ile hastaneye başvurduğun biliyoruz.

Bu tip anormal ve olması beklenmedik semptomlar da covid 19’a işaret edebilir.

Muhtemelen ilerleyen günlerde bunlarla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olacağız. O yüzden böyle bir durum ile karşılaşırsanız.

Test yaptırmanızda ve gerekli tedaviyi almanızda fayda var.

Sağlık kalın diyorum efendim.

Sorularınız cevaplarını arıyorsanız tabi ki sorularınızı aşağıdaki yorumlara bırakarak bizlerle bu serüvene dahil olabilirsiniz.

Görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu