Doğal Tedavi

Defne Yaprağı, Çayı, Faydaları? Defne Yaprağı Yakmak?

Defne yaprağı çayı yapılarak düzenli bir şekilde tüketilmesi, ağrılarla karşılaşıldığında özel kullanım oranlarıyla değerlendirilmesi halinde aşağıdaki faydalar elde edilebiliyor.

Defne Yaprağı Çayının Faydaları

 • Bembeyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız bunun için mutlaka defne yapraklarını toz hale getirin ve dişlerinizi fırçalarken bir hafta boyunca macun dışında bu yapraklardan da faydalanın. Dişlerinizin her yerine sürdüğünüze emin olmanız gereken yaprakları diş fırçanızla dişlerinize yedirebilirsiniz. Ardından hem ön yüzeyini hem de üst bölgelerini beyazlattığınız defne yapraklarını ağzınıza suyu aldıktan sonra tükürebilirsiniz.
 • Kalp ve damar sağlığının en önemli destekçilerinden biri olan defne yaprağı, tüketilmesi halinde sadece 3 gram defne yaprağının dahi son derece büyük bir etkisi bulunacaktır. 300 ml suyun kaynatılması ve içerisinde 3 gram defne yaprağı varken, suyun 75 grama düşene kadar beklenmesi gerekiyor. Ayrıca içerisine 3 ila 4 gramlık yabani gül çiçeği de attığınızda, süzdükten sonra içeceğiniz karışım kalp krizini ve felci önleyecektir.
 • Sindirim sistemi defne yaprağı kullanımıyla birlikte çok daha düzenli hale gelecek ve özellikle de bağırsak hareketlerinin olumsuz sonuçları önlenmiş olacaktır. Bunun için çayın sıcakken içilmesi gereklidir.
 • Vücutta insülin değerlerinin yönetilebilmesi ve çok daha sağlıklı bir hale gelmenizin sağlanabilmesi için 30 gün devam edecek şekilde bu çayı tüketebilirsiniz. Tip 2 diyabette defne yaprağı çayı olumlu etki gösteriyor.
 • Defne yapraklarının 50 gram kadar bir kısmını suya ekleyip kaynattıktan sonra, 400 ml olan bir kasedeki suyun dörtte biri oranına düşmesini sağlananız gerekiyor. Ardından bu kalan suyun süzülmesiyle birlikte, saç köklerine uygulanması halinde 3 saatlik sürenin sonucunda saçlarınızı yıkadığınızda bitlerden kurtulabilirsiniz.
 • Böbrek taşı oluşmaya ve gelişmeye başlayan kişilerde bu sürecin kontrol edilmesi ve taş oluşumunun engellenmesi mümkün oluyor.
 • Böcek kovucu olarak da suyunun bir sprey kutusu içerisine koyulması ve güve oluşumunu engellemek amacıyla evin çeşitli yerlerine sıkılması yeterli olacaktır.
 • Burnu kanayan kişiler tarafından 2 veya 3 adet taze – kuru defne yaprağı kullanılarak 100 ml kalana dek ortalama 200 ml olan suyun kaynaması sağlanmalıdır. Ardından suyun içilmesiyle birlikte kanama süreci kontrol altına alınacaktır.
 • Geceleri sürekli olarak uyanan kişiler tarafından defne yaprağı çayı yararları arasında yer alan uyku düzenleyici süreçten faydalanılabiliyor. Yaprakla birlikte uykuda her durumda uyanmak yerine derin uyku çekmek mümkün oluyor.
 • Defne yapraklarının doğru bir kullanım sürecine sahip olması ve tüketilmeye başlanması halinde, adet sorunlarının giderilmesi ve akıntıların ortadan kalkması sağlanacaktır.
 • Hamileler tarafından da son derece yaygın bir şekilde kullanılan defne yaprağıyla birlikte, folik asit içeriği sayesinde doğum sonrası oluşabilecek kusurların önlenmesini sağlayacaktır.
 • Migren ve baş ağrısı başta olmak üzere yapılacak masajla birlikte vücuttaki ağrıların hızlı bir şekilde giderilmesi mümkün olacaktır.
 • Ateşin sürekli olarak inip çıktığı durumlarda, soğuk algınlığıyla karşılaşılması halinde 1 su bardağı suyun 2 ila 3 defne yaprağıyla kaynatılması, ılık haldeyken suya bandırılması ve göğse yerleştirilmesi yeterli olacaktır.

Evde Defne Yaprağı Yakmanın Faydaları

Evde defne yaprağı yakmanın faydaları hem son derece güzel bir koku yayıyor olması hem de rahatlatıcı etkisi bulunmasıdır. Çeşitli faydalara sahip olması nedeniyle bu yöntemin bir hayli sık kullanıldığına şahit olunabiliyor. Normalde çayı da çok fazla tüketilen bir bitki olması nedeniyle özellikle daha önce evinde hiç defne yaprağı yakmamış olan kişiler tarafından mutlaka bu yöntemin de denenmesi öneriliyor. Küçük bir demir kap içerisine defne yapraklarından 5 ila 10 tane atabilirsiniz. Ardından tüm bu yaprakları en ufak parçala haline gelene kadar havanda dövebilir veya elinizle parçalayabilirsiniz.

Ufalama işleminin tamamlanmasının ardından tüm yaprakları bir arada bulundurarak çakmakla ateşe vermeniz gerekiyor. Her birinin yandığına emin olduktan sonra, yavaş adımlarla evinizin tüm odalarını gezebilirsiniz. Gezeceğiniz odalarda defne yaprağının kokusu yayılacak ve direkt olarak bu yaprağı yakmanızın ardından çok daha rahatlamış hissetmeye başlayacaksınız. Bu bitkinin içilmesiyle birlikte direkt olarak uykunuzun geldiğini, daha rahat uyuduğunuzu görebileceğiniz gibi stresiniz de olabildiğince azalacaktır.

Defne Yaprağı, Çayı, Faydaları? Defne Yaprağı Yakmak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu