Ayak Sağlığı

Ayak Kokusuna Çözüm Doğal Yöntemler? Ayak Kokusu Neden Olur?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar da bu yönde olduğu için özellikle de ayakları çok fazla kokan kişiler tarafından aşağıdaki yöntemlerin uygulanması halinde başarılı sonuç alınabilecektir.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayaklarda kokuya sebebiyet veren şeyler asıl olarak bakterilerdir. Bakterilerin gelişimine uygun bir ortamın oluştuğu ayakta kokuyla karşılaşılması kaçınılmazdır. Özellikle de her zaman için kullanabileceğiniz kremleriniz bulunmuyorsa veya gün içerisinde çok uzun saatler boyunca, hiçbir hava alma yeri bulunmayan ayakkabı giyiyorsanız bu durum zararlı olacaktır.

Ayak kokusu oluşumu tamamen giyilen ayakkabıyla, ayakların havalandırılmamasıyla ilgili de değildir. Kişinin sürekli olarak terliyor olması, sürekli ayakta olması, ayaklarının bakteri oluşumuna neden olabilecek ortamlarda bulunması ve ayakların az yıkanması gibi durumlar da önemlidir. Ayakların sadece suyla yıkanması da istenen sonucun elde edilmesini sağlayamayacağı için mutlaka direkt olarak aşağıdaki yöntemlerden birinin veya birkaçının uygulanması gerekiyor.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu nasıl geçer sorusunu soran kişiler tarafından aşağıdaki doğal yöntemlerden yararlanıldığı taktirde kısa süre içerisinde kokunun giderilmesi mümkün olacaktır;

  • Ayak kokusunun geçirilebilmesi için uygulanabilecek en başarılı doğal yöntemlerin arasında lavanta yağı masajı geliyor. Lavanta yağı kullanılarak, 1 litre suyun içerisine ortalama 1 ila 1,5 çay kaşığı lavantanın eklenmesi gerekiyor. Bu karışımın hazırlanmasının ardından ayaklarınızı yıkarken bu karışımı kullanmalı ve iki gün tekrarlamalısınız. İki günün sonunda ayak kokusunun çok ciddi oranda azaldığı görülecektir.
  • Sirkeli su kullanılarak ayak kokusu çözümü Sirkeli suyun sadece 10 bardaklık bir suyun doldurulduğu kova içerisine, 2,5 çorba kaşığı dolusu sirke koymanız gerekiyor. Eklediğiniz sirke ve suyun karışmasını sağladıktan sonra ayaklarınızı yıkamadan önce 20 ila 30 dakika boyunca maddelerin birbirine geçmesini beklemelisiniz. Bu sayede sirkeyi ayaklarınıza uyguladığınızda çok daha hızlı sonuç alacaksınız ve ayak terlemesi de dahil olmak üzere tüm koku problemlerinin giderilmesi sağlanacaktır.
  • Siyah çay kullanımıyla direkt olarak 10 gün boyunca uygulanacak olan bakımın ardından ayak kokusunu tamamen giderebiliyorsunuz. Siyah çaylı bakım için ayak kokusu özellikle 2 bardak dolusu çayın bir kova içerisine eklenerek ortalama 10 dakika boyunca ayakların bakımı için bekletilmesini gerektiriyor. 10 gün boyunca 10 ila 15 dakikalık bakımın ardından koku tamamen gidecek ve bakteriler hızlı bir şekilde ölmeye başlayacaktır.
  • Kabartma tozu kullanılarak yapılacak olan ayak bakımıyla birlikte 1 litre suyun içine 1 çorba kaşığı dolusu konulması yeterli sonucun alınmasını sağlayacaktır. Ortalama 20 dakika boyunca ayaklarınızı kabartma tozu ve su karışımının içerisinde tuttuğunuzda, 10 gün ila 20 gün içerisinde ayaklardaki koku gidecektir.
  • Adaçayı kullanılması halinde ayak kokusunun giderilmesinde büyük bir adı atılmış olacaktır. Özellikle son derece kullanışlı ve yapılışı pratik olması nedeniyle adaçayı kullanılarak doğrudan ortalama 20 dakikalık bakımla ayaklarınızdaki bakteriler ölecektir. Kova içerisine atacağınız adaçaylarının ılık bir suda durmasını sağladıktan sonra ayaklarınızı kovada tutun ve 1 haftadan uzun süre boyunca bu işlemleri tekrarlayın. Ayak kokusu adaçayı bitkisi sayesinde ciddi ölçüde azalacak ve bakteri oluşumu engellenecektir.

Ayak Kokusu Kaç Günde Geçer?

Ayak kokusunun geçirilebilmesi için uygulanacak olan yöntemler genellikle tek seferlik bir yapıya sahip değildir. Bir kez uygulandığında ölene dek bu uygulama sayesinde ayakların kokmaması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Ayakların aşırı terlemesi, sürekli olarak kapalı bir ortamda kalması ve özellikle de bakteri oluşumuna uygun bir yapıya sahip olması durumunda tekrar tekrar bakteri üretecektir.

Bakteriler ise özellikle zaman içerisinde ayaklarda çok ciddi kokuya sebebiyet verebildiği için, düzenli olarak bakımın yapılması son derece önemlidir. Genellikle sıkı ayakkabıların giyilmediği ve çorapların düzenli olarak değiştirildiği, gün içerisinde 10 saat boyunca ayakların ayakkabı içerisinde durmadığı durumlarda koku da az oluyor. Ayak kokusu tedavisi olarak tanımlanabilecek doğal yöntemlerden yararlanıldığında 2 gün ila 20 gün arasında sonuç alınabileceği gibi, kokuyla karşılaşılmaksızın tüm işlemler gerçekleştirebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=N2cspYC3TMc

Ayak Kokusuna Çözüm Doğal Yöntemler? Ayak Kokusu Neden Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu